Spread of Information About Urban Elberfeld Social Care System in Riga (Late 19th – Early 20th Century) [PDF]

Anastasija Smirnova
Mg. hist., historian at the Department of the Riga History Research and Exhibitions at MRHV, acting scientific assistant at the Institute of Literature, Folklore and Art, PhD student at the University of Latvia Faculty of History and Philosophy

ABSTRACT
Paper analyses the principles of poor relief of Elberfeld social care system that spread outside the Prussian Empire and Baltic provinces were among of the first territories of Russian Empire, where those ideas emerged. Urbanised and industrialised Riga was one of the empire’s cities where the system was incorporated. It was the first level of developing a future national social care policy in Latvia after 1918. The paper aims to restore the term and achievements of the Elberfeld system known to the social elite before the Soviet occupation when this term disappeared from academic research.

Keywords: History of ideas, Elberfeld system, history of social care, social policy, concept of social responsibility, urban industrial area, municipality of Riga.

The Scholarly Readings of Young Historians VI  (2021) ♦ pp. 122-136 ♦ https://doi.org/10.22364/jvzl.06.08

Informācijas izplatīšanās par Elberfeldes urbāno sociālās aprūpes sistēmu Rīgā (19. gadsimta beigas ‒ 20. gadsimta sākums) [PDF]

Anastasija Smirnova
Mg. hist.,Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Rīgas vēstures izpētes un ekspozīciju darba nodaļas vēsturniece, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta zinātniskā asistenta p. i., Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes doktorante

ANOTĀCIJA
Rakstā tiek analizēti vācu Elberfeldes sociālās sistēmas (ESS) nabadzīgo aprūpes principi, kuri izplatījās ārpus Prūsijas impērijas robežām, — Baltijas provinces bija Krievijas impērijas teritorijas, kur šīs idejas parādījās visātrāk. Urbānā un industrializētā Rīga bija viena no impērijas pilsētām, kurā tika ieviesta šī sistēma un kas bija viens no soļiem turpmākās nacionālās sociālās aprūpes sistēmas izveidošanā Latvijā pēc 1918. gada. Raksta uzdevums ir atjaunot un aktualizēt Elberfeldes sistēmas jēdzienu un tās sasniegumus, kas bija aizmirsti un netika pētīti pēc padomju okupācijas, kaut gan bija labi pazīstami 19. gadsimta un starpkaru posma izglītotajai sabiedrībai.

Atslēgas vārdi: ideju vēsture, Elberfeldes sistēma, sociālās aprūpes vēsture, sociālā politika, sociālās atbildības izpratne, industriāli urbānā vide, Rīgas pašvaldība.

Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi VI (2021) ♦ 112.-136. lpp. ♦ https://doi.org/10.22364/jvzl.06.08