Valoda: nozīme un forma / Language: Meaning and Form 14, 2023, 53–73. [PDF]
https://doi.org/10.22364/vnf.14.05 

Latviešu valodas lietvārdu darināšanas piedēkļu daudznozīmība teorētiskā skatījumā

Andra Kalnača, Tatjana Pakalne
Latvistikas un baltistikas nodaļa
Humanitāro zinātņu fakultāte, Latvijas Universitāte
Visvalža 4a, Rīga LV-1050, Latvija
E-pasts: andra.kalnaca@lu.lv, tatjana.pakalne@lu.lv 

Raksts veltīts vārddarināšanas teorijas analīzei, īpaši pievēršoties vārddarināšanas afiksu, resp., piedēkļu, daudznozīmībai. Pētījuma idejas pamatā ir dažādu latviešu valodas lietvārdu darināšanas piedēkļu semantikas un atvasinājumu kontekstuālā lietojuma izpēte. Tā kā latviešu valodas lietvārdu darināšanas piedēkļi ir daudznozīmīgi, nepieciešams šo parādību un tās cēloņus izprast un klasificēt pēc noteiktām pazīmēm. Turklāt vārddarināšanas piedēkļu daudznozīmība un ar to saistītās nozīmju grupas (it sevišķi attiecībā uz lietvārdu atvasināšanu), kā arī spēja iesaistīties dažādos vārddarināšanas tipos vērojamas arī citās valodās, tātad vārddarināšanas procesu un afiksu funkcionēšanas pamatā ir vispārīgi kognitīvi un psiholingvistiski mehānismi, kas atspoguļo cilvēka uztveri un apkārtējās pasaules faktu atspoguļojumu domāšanā. Pētījumā tuvāk aplūkotas vairākas vārddarināšanas teorijas un to atziņas saistībā ar latviešu valodas vārddarināšanas afiksu daudznozīmības iztirzājumu.
Raksta empīriskajā daļā aplūkoti lietvārdi ar piedēkli -ul-, to vārddarināšanas tipi un nozīmju grupas, t. sk. regulāra un neregulāra polisēmija. Analizējamais materiāls izgūts no „Līdzsvarotā mūsdienu latviešu valodas tekstu korpusa” LVK2018 un LVK2022 versijas.

Atslēgvārdi: derivatīvā morfoloģija; vārddarināšana; derivatīvā semantika; piedēkļi; polisēmija.


The polysemy of Latvian nominal suffixes from a theoretical perspective

Summary
The aim of the article is to identify the theoretical concepts best suited for analysing and explaining the polysemy and multi-functionality of Latvian derivational affixes, esp. suffixes. The majority of Latvian nominal derivational suffixes are polysemous, many of them are also multi-functional (i.e. are used for deriving new words from base words of various word classes). This phenomenon and its underlying causes need to be explained and understood both from the point of view of language production and perception. In addition, an efficient classification of the various meanings of such affixes, with adequate explanatory power, needs to be established for practical (e.g., semantic annotation of derivatives in digital resources), as well as theoretical purposes. Furthermore, since affix polysemy and the associated semantic groups (esp. among derived nouns) are observed cross-linguistically, there must be general cognitive and psycholinguistic mechanisms rooted in the ways we perceive and think about extralinguistic reality that account for such affix behaviour.
The study provides a brief overview of the treatment of affix polysemy in several theoretical frameworks and applies the relevant theoretical input to the analysis of the semantics of Latvian derivatives with the suffix -ul- extracted from the Balanced Corpus of Modern Latvian LVK2018 and LVK2022.

Keywords: derivational morphology; word-formation; derivational semantics; suffix, polysemy.


Rakstam ir Creative Commons Attiecinājuma 4.0 Starptautiskā licence (CC BY 4.0) /
This article is licensed under the Creative Commons Attribution 4.0 International License (CC BY 4.0) (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)


Uz saturu / To the Content