https://doi.org/10.22364/lu.szk.4.rk.03​​​​​ | 25-36 | PDF

Sejas “plīvurs” kā musulmaņu sievietes identitātes rīks un politiskās teoloģijas sociālpolitiska barjera Eiropā

The Face “Veil” as a Tool of Muslim Women’s Identity and a Socio-Political Barrier of Political Theology in Europe

Inese Dāvidsone
Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes doktora studiju programmas “Valoda un kultūra” studente

Anotācija
Sejas aizklāšana ir reliģiska barjera, kas sievieti jau gadsimtiem sargājusi no svešām acīm, ļaujot saglabāt tikumību un cieņu sabiedriskajā telpā. Līdz ar islāma izplatību pasaulē un citu kultūru un valstu likumu ietekmi vēsturiskais aspekts kļuvis apstrīdams, dodot pamatu bažām, šaubām, diskusijām, tiesas prāvām un reliģijas normu pārvērtēšanai. Rakstā aplūkots musulmaņu sievietes sejas ietērps no teoloģiskā un juridiskā viedokļa, islāma ticības pamatteksti, sieviešu tiesības un pienākumi pret valsti Eiropas valstu likumdošanā, kā arī tas, kāpēc sejas elements ir kļuvis par aktuālu tēmu musulmaņu kultūrā Eiropā.
Tēze – teoloģiski politiskie ierobežojumi rada slēptus draudus sociālajai videi un vājina sievietes identitātes vietu islāma ticībā. Rakstā blakus nostatīti islāma principi attiecībā uz sievietes lomu, izskatu, uzvedību un reliģijas gaidām un Rietumu sabiedrības izpratnes pretstats, kas politiski, sociāli un likumiski sievieti nereti ierobežo vēl vairāk nekā sejas aizsegums nikāba apģērbā.
​​​​​​​Darbā izmantota vēsturiskā metode, veicot avotu analīzi, un sintēzes metode, meklējot labākā skaidrojuma definīciju un lietojumu. Tāpat, aplūkojot sieviešu identitāti islāmā, izmantota hermeneitikas tekstu interpretācijas metode.

Atslēgvārdi: sievietes identitāte, islāms, musulmaņi, sociālpolitika, teoloģija.


Elementum. 2022. gada LU studentu zinātniskās konferences rakstu krājums. Sastādītāja Laura Dace Pakalniete. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2024. 206 lpp.