https://doi.org/10.22364/lu.szk.4.rk.14 | 146-164 | PDF
Māla minerālu kompozītmateriāli kontrolētai polifenolu sorbcijai un to izmantošanas potenciāls ādas aizsarglīdzekļos
Clay Mineral Composite Materials for Controlled Sorption of Polyphenols and Their Potential for Use in Skin Protection Products
Aiga Salmiņa
Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes doktora studiju programmas “Vides zinātne” studente
Anotācija
Pētījumā tika veikta polifenolu grupu interkalācija māla minerālu struktūrā un iegūtā organokompleksa fizikāli ķīmisko īpašību izpēte, lai konstatētu, kā inovatīvus un videi draudzīgus materiālus iespējams izmantot biomedicīnā. Pētījumam izvēlēti rūpnieciski ražoti māla minerāli un smektīta tipa Latvijas un Lietuvas dabiskie mālieži, kas apstrādāti ar polifenolu savienojumiem no lielogu dzērveņu (Vaccinium macrocarpon) izspaidām, plūškoka (Sambucus nigra), melnaugļu aronijām (Aronia melanocarpa L.) un vīnogām (Vitis vinifera). Polifenolu sorbcija uz māla minerāla pētīta pie dažādiem parametriem – sorbenta iesvara, sorbāta koncentrācijas, pH, kā arī tika raksturota sorbcijas kinētikas un temperatūras ietekme. Iegūto kompozītmateriālu īpašības raksturotas, izmantojot Furjē transformācijas infrasarkanās gaismas spektroskopiju un rentgenstaru difraktometriju. Kompozītmateriāla pielietojums tika izvērtēts, balstoties uz UV caurlaidības testiem. Pētījumā iegūtie sorbcijas rezultāti un iegūtā kompozītmateriāla raksturojums apstiprināja veiksmīgu antociānu sorbciju māla minerāla struktūrā. Augstākā sorbcijas kapacitāte sasniegta, izmantojot aroniju antociānus pie sorbenta iesvara 0,05, vides pH 2–3, 24 °C temperatūrā.
Atslēgvārdi: māla minerāli, polifenoli, UV filtri, aktīvo vielu sorbcija, UV starojuma caurlaidība.
Elementum. 2022. gada LU studentu zinātniskās konferences rakstu krājums. Sastādītāja Laura Dace Pakalniete. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2024. 206 lpp.