https://doi.org/10.22364/lu.szk.4.rk.10 | 101-110 | PDF

Faktori, kas ietekmē komplikācijas anastomozes zonā taisnās zarnas vēža ķirurģijā

Factors That Predict Anastomotic Complications in Rectal Cancer Surgery

Aleksandra Liberte
Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes bakalaura studiju programmas “Ārstniecība” studente

Anotācija
Ķirurģija joprojām ir galvenā metode taisnās zarnas vēža multidisciplinārā ārstēšanā. Komplikāciju biežums, it īpaši anastomozes (zarnu savienojuma) vietā, var atšķirties un ir atkarīgs no daudziem faktoriem. Šī pētījuma mērķis ir noteikt slimnieku perioperatīvos faktorus, kas var paredzēt riskus un glābt pacientus no komplikācijām anastomozes vietā. Šajā pētījumā iekļauti taisnās zarnas vēža slimnieki, kurus no 2013. gada līdz 2018. gadam operēja divi onkoķirurģi Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikā “Latvijas Onkoloģijas centrs”, veicot sfinktersaudzējošas procedūras. Kopumā pētījumam tika atlasīti 123 pacienti. Vidējais vecums – 59 (26–86) gadi, no tiem 58% vīrieši. 32 pacientiem (27%) fiksētas 33 komplikācijas; striktūras konstatētas visbiežāk (24 no 33). Anastomozes plīsums ar pelviosepsi vai bez tās diagnosticēts 9 pacientiem (7,3%). Balstoties uz multifaktoru statistikas analīzi, neoadjuvantā staru terapija kombinācijā ar ķīmijterapiju bija ievērojami klīniski saistīta ar komplikāciju anastomozē (Wald = 0,35, p = 0,05), bet perioperatīvais asins zudums specifiski ietekmēja anastomozes šuvju nepietiekamību (Wald = 4,09, p = 0,04).
Šis pētījums atklāja, ka preoperatīva anēmija ir riska faktors anastomozes šuvju nepietiekamībai. Savukārt neoadjuvantā ārstēšana kopumā var palielināt septisku komplikāciju risku. Turpmākie prospektīvie pētījumi var palīdzēt noteikt sīkāk citus riska faktorus un samazināt komplikāciju biežumu taisnās zarnas onkoķirurģijā.

Atslēgvārdi: taisnās zarnas vēzis, anastomozes šuvju nepietiekamība, plīsums, striktūra.


Elementum. 2022. gada LU studentu zinātniskās konferences rakstu krājums. Sastādītāja Laura Dace Pakalniete. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2024. 206 lpp.